W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

14-11-2012 - 14-01-2013

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona
A A A

Wiatraki - (nie)czysta energia?

Wprowadzenie do konsultacji

Zapraszamy do wypełniania ankiety i wyrażania opinii.

Wiatraki - (nie)czysta energia?

Artykuł przegłosowała grupa Chrońmy środowisko!.

Źródła odnawialnej energii są coraz popularniejsze – i całe szczęście. Jednak brak regulacji dotyczący lokalizacji farm wiatrowych tworzy patologiczne sytuacje. Inwestorzy, niewielkim kosztem własnym, stawiają kolejne obiekty, a sprzeciw mieszkańców często ignorowany jest przez samorządy liczące przyszłe zyski (więcej przeczytać można w liście otwartym do Prezesa Rady Ministrów).

Gmina  Krasnopol (woj. Podlaskie) właśnie zawiadomiła  o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek złożony przez firmę Eko Energia (Józef Pawlikowski-Bulcyk i Wspólnicy Sp. k.). Mówiąc prościej – gmina pragnie wystawić farmę wiatrakową i czeka na wydanie zgody środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Dziwnym trafem, kilka miesięcy temu Eko Energia postanowiła przekazać darowiznę na rzecz gminy w wysokości 400 000.00 zł.

Problem tkwi w odległości, w jakiej miałyby się znaleźć wiatraki w stosunku do zabudowań mieszkalnych. Podczas gdy Ministerstwo Zdrowia zaleca odległość 2-4 km, w planie gminy Krasnopol wiatraki znajdowałyby się zaledwie kilkaset metrów od domostw.

 

Ministerstwo zdrowia wskazuje na zagrożenie zdrowia, jakie mogą wynikać z tak bliskiej lokalizacji wiatraków: syndrom turbin wiatrowych oraz chorobę wibroakustyczną (z całą opinią wydaną przez Ministerstwo Zdrowia można zapoznać się tutaj). Oprócz problemów zdrowotnych, obniży się także standard życia: choć wiatraki nie emitują hałasu, ich szum jest nieustanny. Spadają także walory estetyczne okolicy – gmina leży na Suwalszczyźnie, nie mówiąc już o spadku wartości gruntów.

Zachęcamy także do zapoznania się z listem otwartym do Prezesa Rady Ministrów.

Co sądzicie o budowie farm wiatrowych w Polsce? Czy w każdym przypadku to dobra inwestycja? Zapraszamy do udziału w ankiecie!

 

fot: stock.xchng

Lista załączników jest pusta.

Tagi: energia jądrowa farmy wiatrowe wiatraki

Kategoria: Środowisko


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie zadał pytania.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka