W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

14-11-2012 - 14-01-2013

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE

W ankiecie wzięły udział 62 osoby.

ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona

Wiatraki - (nie)czysta energia?

A A A

Wprowadzenie do konsultacji

Zapraszamy do wypełniania ankiety i wyrażania opinii.

Wiatraki - (nie)czysta energia?

Artykuł przegłosowała grupa Chrońmy środowisko!.

Źródła odnawialnej energii są coraz popularniejsze – i całe szczęście. Jednak brak regulacji dotyczący lokalizacji farm wiatrowych tworzy patologiczne sytuacje. Inwestorzy, niewielkim kosztem własnym, stawiają kolejne obiekty, a sprzeciw mieszkańców często ignorowany jest przez samorządy liczące przyszłe zyski (więcej przeczytać można w liście otwartym do Prezesa Rady Ministrów).

Gmina  Krasnopol (woj. Podlaskie) właśnie zawiadomiła  o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek złożony przez firmę Eko Energia (Józef Pawlikowski-Bulcyk i Wspólnicy Sp. k.). Mówiąc prościej – gmina pragnie wystawić farmę wiatrakową i czeka na wydanie zgody środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Dziwnym trafem, kilka miesięcy temu Eko Energia postanowiła przekazać darowiznę na rzecz gminy w wysokości 400 000.00 zł.

Problem tkwi w odległości, w jakiej miałyby się znaleźć wiatraki w stosunku do zabudowań mieszkalnych. Podczas gdy Ministerstwo Zdrowia zaleca odległość 2-4 km, w planie gminy Krasnopol wiatraki znajdowałyby się zaledwie kilkaset metrów od domostw.

 

Ministerstwo zdrowia wskazuje na zagrożenie zdrowia, jakie mogą wynikać z tak bliskiej lokalizacji wiatraków: syndrom turbin wiatrowych oraz chorobę wibroakustyczną (z całą opinią wydaną przez Ministerstwo Zdrowia można zapoznać się tutaj). Oprócz problemów zdrowotnych, obniży się także standard życia: choć wiatraki nie emitują hałasu, ich szum jest nieustanny. Spadają także walory estetyczne okolicy – gmina leży na Suwalszczyźnie, nie mówiąc już o spadku wartości gruntów.

Zachęcamy także do zapoznania się z listem otwartym do Prezesa Rady Ministrów.

Co sądzicie o budowie farm wiatrowych w Polsce? Czy w każdym przypadku to dobra inwestycja? Zapraszamy do udziału w ankiecie!

 

fot: stock.xchng

Lista załączników jest pusta.

Tagi: energia jądrowa farmy wiatrowe wiatraki

Kategoria: Środowisko


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka