W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

10-10-2011 - 11-10-2012

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona
A A A

W cieniu minaretu

Wprowadzenie do konsultacji

Problem tolerancji jest ciągle aktualny. Poniższa ankieta ma na celu zbadanie tolerancji Polaków względem wyznawców islamu.

W cieniu minaretu

Artykuł przegłosowała grupa Miłośnicy kraju.

Według statystyk w Polsce obecnie mieszka około 15-25 tysięcy muzułmanów, jednak w rzeczywistości jest ich blisko 20 tysięcy więcej tj. 35-40 tysięcy. Najliczniejsza grupa zamieszkuje Warszawę (około 11-13 tysięcy). Właśnie tu rozpocznie się wkrótce budowa islamskiej świątyni. Będzie to piąty meczet w kraju. Pozostałe znajdują się w Bohonikach, Kruszynianach (województwo podlaskie), Gdańsku i Poznaniu.

Saudyjski sponsor wyłoży swoje pieniądze na budowę meczetu w stolicy Polski. Już teraz można obserwować prężne prace budowlane przy rondzie Zesłańców Syberyjskich, gdyż zakończenie budowy planowane jest jesienią 2011 r. Całość ma być złożona z 12-metrowej bryły meczetu oraz 18-metrowej wieży minaretu. W budynku ma powstać sala do modlitwy, biblioteka z salą multimedialną i galeria sztuki. Wszystko po to, by stworzyć kolejne miejsce kultu i promocji islamu. Równocześnie Samir Ismail - przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w Polsce - zapewnia, że nawoływanie muezinów do modlitwy będą słyszalne tylko w świątyni. Według przewodniczącego Ligi Muzułmańskiej, nowy meczet przyczyni się do pogłębiania wiedzy Polaków na temat kultury wschodu oraz do budowania dobrych relacji społeczeństwa polskiego ze społeczeństwem muzułmańskim.

Budowa meczetu budzi niepokój wśród dużej części społeczeństwa. Ludzie obawiają się wpływu i dominacji kultury islamskiej, która często jest kojarzona z terroryzmem. Rozpowszechnianie kultu mahometańskiego to w pewnym sensie inwazja obcej cywilizacji na Europę, w tym także na Polskę. Może jednak warto walczyć i pielęgnować „czystą formę polskości”?

Z drugiej strony co stało się z „wszechobecną” tolerancją? Przecież meczet ma służyć obywatelom Polski, a czy to ważne jakiego są pochodzenia bądź wyznania?

EM

Lista załączników jest pusta.

Tagi: budowa meczetu w Warszawie meczety w Polsce muzułmanie w Polsce

Kategoria: Infrastruktura i transport


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie zadał pytania.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka