W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

15-07-2016 - 29-07-2016

Zasięg

miasto Łódź

Rodzaj

Oficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona

Forum dotyczace Projektów 1 i 4 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi

A A A

Wprowadzenie do konsultacji

Drodzy Państwo,
Dziękujemy wszystkim aktywnym Uczestnikom ankiet i forum. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami ankiet, umieszczonymi w załączniku po lewej stronie.

Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi

 

Drodzy Łodzianie!

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w sprawach ważnych dla miasta.

W tym celu oddajemy do Państwa dyspozycji niniejszą stronę z ankietą i  forum. Jest ona w całości poświęcona Projektom Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi:
Projektowi nr 1 oraz Projektowi nr 4.
 

Jej zadaniem jest:

 • Prezentacja planowanych zmian i inwestycji w rewitalizowanych obszarach
 • Pozyskanie Państwa opinii na ich temat
 • Poznanie Państwa preferencji odnośnie wybranych rozwiązań, które będą cennym wsparciem dla dalszej pracy projektantów

 

Zasięg Projektu nr 1:
Obszar ograniczony ulicami:
Wschodnia, Rewolucji 1905 r., Jaracza i Kilińskiego.

Zasięg Projektu nr 4
Obszar ograniczony ulicami:
Zachodnia, Podrzeczna/ Stary Rynek/ Wolborska, Franciszkańska, Północna, Wschodnia,

Rewolucji 1905 r.

 

Jednocześnie informujemy, że:

 • Prezentowane projekty zostały przygotowane w oparciu o konsultacje społeczne realizowane w 2014 roku. Propozycje uwzględniają zebrane i przeanalizowane wtedy oczekiwania Łodzian. Stąd forum (mimo iż korzysta z platformy do konsultacji społecznych), nie jest konsultacją społeczną w rozumieniu ustawy o rewitalizacji.
 • Dominujące preferencje będą brane pod uwagę, wszelkie Państwa sugestie
  i rekomendacje zostaną przeanalizowane w celu ewentualnej korekty projektów. Natomiast debata na forum oraz  wyniki ankiety nie będą mieć charakteru rozstrzygającego.
 • Raport z przebiegu dyskusji, zawierający wyniki załączonej ankiety, zostanie podany
  do wiadomości publicznej. O miejscu i dacie publikacji, poinformujemy Państwa, w ostatnim tygodniu trwania forum.

 

Na lewym marginesie strony (oraz pod artykułem) znajdują się "Załączniki". 
Klikając w załącznik otworzycie Państwo dokument z informacją o projektach.

Lista załączników:

 • Mapa Projektów Priorytetowych Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi
 • Wizja i cele rewitalizacji 
 • Projekt 1 – skrócony opis planowanych zmian i inwestycji w ramach Projektu nr 1, wzbogacony materiałem graficznym
 • Projekt 4 – skrócony opis planowanych zmian i inwestycji w ramach Projektu nr 4, wzbogacony materiałem graficznym
 • Wyniki Projekt 1 – opracowanie wyników forum i ankiety dla Projektu 1
 • Wyniki Projekt 4 – opracowanie wyników forum i ankiety dla Projektu 4

Zapraszamy do zapoznania się z załączonymi dokumentami i podzielenia się z nami swoją opinią w debacie na forum. 

Forum

 Forum (dół strony) umożliwia swobodną wypowiedź i debatę.

Pozwala także na zadawanie pytań do moderatora oraz ekspertów merytorycznych (zaangażowanych w pracę nad konsultowanymi projektami). Odpowiedzi na pytania będą ukazywać się na bieżąco.

Zakładki dają możliwość oznaczenia swojej wypowiedzi wybraną kategorią: Pytania, Komentarze, Propozycje, co  pozwala na zachowanie przejrzystości forum.

Lektura wpisów na forum jest dostępna dla wszystkich wchodzących na stronę.  Aktywny udział tj.  komentowanie,  wymaga jednorazowej rejestracji. (Podawane imiona, nazwiska – nie będą weryfikowane).
Liczymy, że wezmą Państwa, czynny udział w debacie na forum. 

Załączniki:

 1. MAPA PROJEKTÓW PRIORYTETOWYCH REWITALIZACJI OBSZAROWEJ CENTRUM ŁODZI
 2. WIZJA I CELE REWITALIZACJI
 3. PROJEKT 1
 4. PROJEKT 4 cz. 1 z 2
 5. PROJEKT 4 cz. 2 z 2
 6. WYNIKI PROJEKT 1
 7. WYNIKI PROJEKT 4

Tagi: rewitalizacja Łódź

Kategoria: Rewitalizacje


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

 • autor
  Joanna Raczko-Kokoszkiewicz 2016-07-27 15:18:08

  Dlaczego wolnostojący pawilon na Starym Rynku wygina się dostosowując do falek. A może to falki opływają pawilon rzucony na posadzkę placu- jak kamień w wodę.
  Co było pierwsze jajko czy kura, falki czy falisty pawilon?
  Czy najpierw wymyślono lokalizację pawilonu i wygięto jego fasadę a potem podkreślono go falkami? Czy to pawilon jest najważniejszym punktem i atrakcją placu?
  Czy też najpierw wymyślono falki ( żeby nie było nudno albo w nawiązaniu do wody - to jest frapujące pytanie) a potem dodano falujący pawilon?
  Jakimi drogami szła myśl architektów? Jak wyglądał ten proces?
  Od razu dodam, że argument jakoby falki nie były gorsze od innych wzorów i "czemu nie" mnie nie przekonuje.

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-28 18:43:00

   Odpowiadamy: Proponowane rozwiązanie polega na podkreśleniu pierwotnego kształtu Rynku poprzez wytworzenie czworokątnego pasa z czerwonej kostki granitowej łącznie ze strefą podcieni. W ten sposób przestrzeń pierwotnie odcięta przez ulice Zgierską i Podrzeczną integruje się w obrębie placu. Plac będzie pozbawiany barier architektonicznych i będzie ukształtowany w formie jednolitej płyty nachylonej w kierunku Parku. Istniejące wyniesione kwatery zieleni w których rosną drzewa zostaną zmniejszone aby uzyskać przestrzeń dla ogródków gastronomicznych (od wschodu i północy). W zachodniej pierzei zostaną usunięte stopnie i gazony oraz parkowanie na rzecz ruchu pieszego i stolików gastronomicznych. Obydwie ulice będą w obrębie Rynku strefą zamieszkania, a ruch kołowy zostanie uspokojony. Ulica Podrzeczna zostanie zintegrowana w przestrzenią publiczną placu. Ulica Zgierska z uwagi na ruch tramwajowy zostanie uspokojona w mniejszym stopniu. W tym celu zostaną wprowadzone przystanki dla tramwajów. Istniejący układ drzew zostanie uzupełniony o szpaler od strony zachodniej a zieleń stopniowo wymieniona.
   W efekcie powstanie podkowiasty układ zieleni otwartej na Park. Program Rynku uzupełnia pawilon w południowej strefie placu z prześwitem na osi oraz zadaszenia od wschodu i zachodu. W pawilonie będą mieścić się funkcje aktywizujące użytkowy charakter placu oraz kawiarnię z tarasem widokowym. Zadaszenia mają zapewniać większy komfort dla planowanej funkcji handlowej Rynku (ekotargi, kiermasze itp.). W płycie placu będzie przewidziana infrastruktura techniczna wspomagająca funkcję użytkową oraz do organizacji koncertów i innych wydarzeń. W rysunku posadzki zostaną zaznaczone: granice dawnego Litzmannstadtghetto oraz traktu łęczycko-piotrkowskiego. Dodatkowo w południowej strefie czworokąta z czerwonej kostki zaznaczony zostanie rysunek dawnej zabudowy południowej pierzei z kontynuacją w zróżnicowanych formach zieleni i małej architektury w Parku Staromiejskim., zgodnie z wynikami badań archeologicznymi. Program Rynku uzupełnia fontanna z dyszami w posadzce bez widocznych form przestrzennych. Po jej wyłączeniu przestrzeń będzie funkcjonowała jako strefa pieszych bez żadnych barier.

   Przedstawiono Zamawiającemu kilka wariantów rysunku posadzki o formach ortogonalnych oraz o swobodniejszej kompozycji. Po uzyskaniu w formie konsultacji opinii mieszkańców oraz odpowiednich jednostek Zamawiającego (BAM/MPU/BRiRZM/ZIM/ MKUA) zostanie zaprojektowana jej ostateczna forma. Nie jest to jednak element rozstrzygający w opisanych powyżej propozycjach programowych i przestrzennych; jego optymalna forma powstanie w toku dalszych prac.

 • autor
  Olga Zuchora 2016-07-26 14:16:47

  Czy planowane jest udostępnienie pełnych projektów mieszkańcom? Niestety te załączone nie ukazują szczegółowych rozwiązań dla całych obszarów objętych opracowaniem.

 • autor
  Olga Zuchora 2016-07-26 13:19:13

  Czy planowane jest jakieś spotkanie dla mieszkańców na którym oba projekty byłyby przedstawione w sposób pełniejszy i bardziej przystępny niż na załączonych materiałach?

 • autor
  Łukasz Hytrek 2016-07-25 00:50:35

  Pytanie dotyczy Parku Staromiejskiego, elementu nr 7 "Projektowany skatepark" we wschodniej części parku. Czy do jego wykonania przewidziane zostało zatrudnienie wykwalifikowanego podwykonawcy zajmującego się budową przede wszystkim tego typu obiektów? Pytam ponieważ sam będąc przez wiele lat związany ze sportami grawitacyjnymi wiem, że takie miejsce to gra milimetrów i dziesiątych stopnia przy nachyleniu przeszkód, co dalej wpływa na jakość wrażeń przy korzystaniu z przeszkód, a więc i na chęć odwiedzania takiego miejsca.

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-27 09:43:34

   Łukasz Hytrek odpowiadamy: Naszym zdaniem za szczegółowy projekt oraz wykonanie skatepak'u powinny być odpowiedzialne osoby wykwalifikowane. Po naszej stronie jest podanie wytycznych, które wykonawca ma obowiązek uwzględnić podczas realizacji.

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-28 20:26:46

   Łukasz Hytrek, jeszcze w celu doprecyzowania naszej odpowiedzi: ostatecznego wyboru wykonawcy tego elementu Projektu 4 dokona Urząd Miasta Łodzi. My ze swojej strony możemy rekomendować wybór wykonawcy posiadającego kwalifikacje. Innymi słowy, Pana komentarz traktujemy w kategoriach propozycji, czyli sugestię by wykazanie doświadczenia w realizacji tak specyficznych projektów było istotnym kryterium wyboru wykonawcy.

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-28 20:26:51

   Łukasz Hytrek, jeszcze w celu doprecyzowania naszej odpowiedzi: ostatecznego wyboru wykonawcy tego elementu Projektu 4 dokona Urząd Miasta Łodzi. My ze swojej strony możemy rekomendować wybór wykonawcy posiadającego kwalifikacje. Innymi słowy, Pana komentarz traktujemy w kategoriach propozycji, czyli sugestię by wykazanie doświadczenia w realizacji tak specyficznych projektów było istotnym kryterium wyboru wykonawcy.

 • autor
  Piotr M-ski 2016-07-21 11:24:52

  A ile boisk (min. regulaminowe mówi o 12x3m) się w przewidzianym obszarze zmieści?

 • autor
  Piotr M-ski 2016-07-21 11:24:06

  Do egis: nie ma opcji odpowiedzi więc w ten sposób - prosze się nie martwić:)Na pewno rozpropaguję w łódzkim środowisku możliwość poparcia idei, o którą nam chodzi. W ankiecie wziąłem udział zanim tu wpisałem pytanie i komentarz:) Pozdrawiam

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-21 11:45:40

   Panie Piotrze, Ankieta 4 --> pytanie 9 --> prośba o ocenę poszczególnych elementów Projektu--> tam też możliwość ocenienia propozycji lokalizacji boiska koło Casablancki. Ankieta pozwala wejść w nią, tylko raz, zatem polecam już uwadze kolegów/ koleżanek. Odpowiedź na pytanie o potencjalną ilość boisk - niebawem :-)

 • autor
  Piotr M-ski 2016-07-21 10:03:33

  W opisie projektu widnieje propozycja budowy boisk do petanque przy restauracji Casablanca. To świetny pomysł, tyle że na wizualizacji/mapkach ich nie ma.

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-21 11:16:43

   To prawda. Część rozwiązań nie została ujęta w wizualizacjach, na tym etapie są propozycją. Przedstawiamy je by dowiedzieć się na ile propozycje są trafne, atrakcyjne, ciekawe dla Państwa, czy np. nie ingerują zanadto w przestrzeń i ugruntowane sposoby spędzania na danym obszarze czasu. Proszę więc wziąć też udział w ankiecie (obszar Rynku to Ankieta 4), oraz zaprosić do niej współgraczy :-)

 • autor
  Krzysztof Grzybek 2016-07-20 15:48:13

  Witam.
  Pisze jako zarządca nieruchomości rewolucji 1905 nr 19 jest to nieruchomość Wspólnoty Mieszkaniowej w której prawie 90 % udziałów ma Gmina a część nieruchomości zajmuje Miejskie Przedszkole. Uważam że ta nieruchomość również powinna być poddana rewitalizacji. Powodów jest kilka np. zły stan techniczny , brak możliwości finansowych właścicieli bez pozyskania wsparcia na wykonanie potrzebnych remontów, oraz zapewnienie lepszych warunków dla dzieci uczęszczających do przedszkola, które w chwili obecnej nawet nie mają gdzie wyjść na zewnątrz. Moje pytanie dotyczy czy taka nieruchomość może być ujęta w tym projekcie jeżeli tak to jak tego dokonać. Pragnę dodać że nieruchomość została zgłoszona do GPR. Drugie pytanie to czy te projekty będą realizowane w ramach RPO oś VI pkt. 3 jeżeli tak to czy taka nieruchomość jak Rewolucji 19 musi składać oddzielnie wniosek czy może być dopisana do tego projektu.

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-20 20:23:47

   Panie Krzysztofie, niestety pytania wykraczają poza zakres przyjęty dla forum. Ze swojej strony możemy przekazać je do Urzędu Miasta Łodzi . I jeśli tylko otrzymamy odpowiedź przed dniem zakończenia forum tj. 29.07.2016 opublikujemy ją. Jeśli nie uda się do tego czasu uzyskać pełnej informacji, myślę, że będziemy w stanie przynajmniej wskazać jednostkę, do której należy się skierować.

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-23 13:15:52

   Panie Krzysztofie, odpowiadamy:

   Remontem w ramach Programu Rewitalizacji objęte są tylko te nieruchomości, które w 100 % należą do gminnego zasobu Miasta Łodzi.
   Natomiast Publiczne Przedszkole Miejskie nr 71, obecnie znajdujące się przy ul. Rewolucji 1905 r. 19 zostanie przeniesione do wyremontowanego budynku przy ul. Włókienniczej 16. Nowe miejsce na pewno zapewni dzieciom dobre warunki do rozwoju i zabawy. (Informacja o przeniesieniu przedszkola jest w dokumencie Projekt 1 na slajdzie nr 3. Tam też najdzie Pan plan lokalizacji innych placówek i funkcji społecznych).

   Wszelkie inne pytania prosimy kierować bezpośrednio do Urzędu Miasta Łodzi.

   My ze swojej strony oczywiście namawiamy, by zachęcił Pan mieszkańców nieruchomości, której jest Pan zarządcą, do zapoznania się z planem zmian i inwestycji, które dotyczą Waszej okolicy i wyrażenia swojej opinii w ankiecie i na forum. Na komentarze, uwagi, propozycje czekamy do 29.07.2016.

 • autor
  Marcin KK 2016-07-17 15:23:37

  W ankietach są pytania o to, czy przystanki powinny być zadaszone - jako użytkownik komunikacji miejskiej, nie wyobrażam sobie innych ( stanie w deszczu na przystanku, nie należy do przyjemnych ). Naprawdę ktoś bierze pod uwagę stawianie nowych/modernizowanie starych - bez daszków?

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-19 08:19:04

   Panie Marcinie, dziękujemy za udział w ankiecie i aktywność na forum. Pytania, w których pytamy o preferencje odnośnie różnych rozwiązań, dotyczą tych kwestii, które jeszcze ostatecznie nie zostały rozstrzygnięte. Dlatego tak bardzo zależy nam nam Państwa opinii, identyfikacji wszelkich argumentów "za" i wszelkich " przeciw".

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka