W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

15-07-2016 - 29-07-2016

Zasięg

miasto Łódź

Rodzaj

Oficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona

Forum dotyczace Projektów 1 i 4 Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi

A A A

Wprowadzenie do konsultacji

Drodzy Państwo,
Dziękujemy wszystkim aktywnym Uczestnikom ankiet i forum. Zachęcamy do zapoznania się z wynikami ankiet, umieszczonymi w załączniku po lewej stronie.

Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi

 

Drodzy Łodzianie!

Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w sprawach ważnych dla miasta.

W tym celu oddajemy do Państwa dyspozycji niniejszą stronę z ankietą i  forum. Jest ona w całości poświęcona Projektom Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi:
Projektowi nr 1 oraz Projektowi nr 4.
 

Jej zadaniem jest:

 • Prezentacja planowanych zmian i inwestycji w rewitalizowanych obszarach
 • Pozyskanie Państwa opinii na ich temat
 • Poznanie Państwa preferencji odnośnie wybranych rozwiązań, które będą cennym wsparciem dla dalszej pracy projektantów

 

Zasięg Projektu nr 1:
Obszar ograniczony ulicami:
Wschodnia, Rewolucji 1905 r., Jaracza i Kilińskiego.

Zasięg Projektu nr 4
Obszar ograniczony ulicami:
Zachodnia, Podrzeczna/ Stary Rynek/ Wolborska, Franciszkańska, Północna, Wschodnia,

Rewolucji 1905 r.

 

Jednocześnie informujemy, że:

 • Prezentowane projekty zostały przygotowane w oparciu o konsultacje społeczne realizowane w 2014 roku. Propozycje uwzględniają zebrane i przeanalizowane wtedy oczekiwania Łodzian. Stąd forum (mimo iż korzysta z platformy do konsultacji społecznych), nie jest konsultacją społeczną w rozumieniu ustawy o rewitalizacji.
 • Dominujące preferencje będą brane pod uwagę, wszelkie Państwa sugestie
  i rekomendacje zostaną przeanalizowane w celu ewentualnej korekty projektów. Natomiast debata na forum oraz  wyniki ankiety nie będą mieć charakteru rozstrzygającego.
 • Raport z przebiegu dyskusji, zawierający wyniki załączonej ankiety, zostanie podany
  do wiadomości publicznej. O miejscu i dacie publikacji, poinformujemy Państwa, w ostatnim tygodniu trwania forum.

 

Na lewym marginesie strony (oraz pod artykułem) znajdują się "Załączniki". 
Klikając w załącznik otworzycie Państwo dokument z informacją o projektach.

Lista załączników:

 • Mapa Projektów Priorytetowych Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi
 • Wizja i cele rewitalizacji 
 • Projekt 1 – skrócony opis planowanych zmian i inwestycji w ramach Projektu nr 1, wzbogacony materiałem graficznym
 • Projekt 4 – skrócony opis planowanych zmian i inwestycji w ramach Projektu nr 4, wzbogacony materiałem graficznym
 • Wyniki Projekt 1 – opracowanie wyników forum i ankiety dla Projektu 1
 • Wyniki Projekt 4 – opracowanie wyników forum i ankiety dla Projektu 4

Zapraszamy do zapoznania się z załączonymi dokumentami i podzielenia się z nami swoją opinią w debacie na forum. 

Forum

 Forum (dół strony) umożliwia swobodną wypowiedź i debatę.

Pozwala także na zadawanie pytań do moderatora oraz ekspertów merytorycznych (zaangażowanych w pracę nad konsultowanymi projektami). Odpowiedzi na pytania będą ukazywać się na bieżąco.

Zakładki dają możliwość oznaczenia swojej wypowiedzi wybraną kategorią: Pytania, Komentarze, Propozycje, co  pozwala na zachowanie przejrzystości forum.

Lektura wpisów na forum jest dostępna dla wszystkich wchodzących na stronę.  Aktywny udział tj.  komentowanie,  wymaga jednorazowej rejestracji. (Podawane imiona, nazwiska – nie będą weryfikowane).
Liczymy, że wezmą Państwa, czynny udział w debacie na forum. 

Załączniki:

 1. MAPA PROJEKTÓW PRIORYTETOWYCH REWITALIZACJI OBSZAROWEJ CENTRUM ŁODZI
 2. WIZJA I CELE REWITALIZACJI
 3. PROJEKT 1
 4. PROJEKT 4 cz. 1 z 2
 5. PROJEKT 4 cz. 2 z 2
 6. WYNIKI PROJEKT 1
 7. WYNIKI PROJEKT 4

Tagi: rewitalizacja Łódź

Kategoria: Rewitalizacje


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

 • autor
  Piotr Zuterek 2016-07-29 20:15:00

  Reprezentuję Izbę Architektów z siedzibą na ul. Północnej. Siedzibę nazwaliśmy "Przystanek Architektura". "Przystanek" oprócz funkcji biurowo - administracyjnej pełnionej dla tysiąca członków Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów pełni również funkcje szkoleniowe, wystawiennicze i inne. W stadium organizacji jest coroczny ogólnokrajowy festiwal muzykujących architektów - "Przystanek Muzyka". Ten dodatkowy program zostanie znacznie zintensyfikowany po wybudowaniu dwóch sal wystawienniczych dla ok 200 osób każda. Dla prawidłowego działania takiego obiektu konieczne są miejsca parkingowe. Na etapie pozyskiwania "Przystanku" od Władz Miasta były prowadzone rozmowy (potwierdzone naszymi uwagami do opracowanego PFU dla przebudowy ul. Pólnocnej) aby w centrum pętli tramwajowej zorganizować okresowy parking dla samochodów i jednocześnie miejsce do okresowej prezentacji obiektów przestrzennych np. rzeźb wykonanych przez studentów ASP. Te sugestie znalazły się również w konkursie zorganizowanym przez naszą Izbę na zagospodarowanie przystanku. Z uwagi na znaczny wzrost liczby osób odwiedzających to miejsce (i to z poza obszaru śródmieścia) wnosimy o powrót do pierwotnego pomysłu i utworzenie na "pętli" parkingu.

 • autor
  Paweł Pijanowski 2016-07-28 20:54:09

  Jednym słowem z odpowiedzi projektanta o strefie zamieszkania na rynku wynika, że samochody będą mogły jeździć po całym placu....

 • autor
  Łukasz Kamiński 2016-07-28 14:58:40

  Szanowni Państwo
  Mam dwie propozycje odnośnie Parku Staromiejskiego:
  1) przywróćmy rzekę Łódkę naszemu miastu. Nie należy tego rozumieć jako propozycji odsłonięcia kanału, w którym obecnie rzeka płynie. Zamiast tego należy górny bieg Łódki (tam gdzie płynie jeszcze na powierzchni) oczyścić za pomocą metod ekohydrologicznych tak jak to opisano tu: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polubic_deszcz_to_sie_oplaca_103108.html A następnie stworzyć nowe, malownicze koryto Łódki w Parku Staromiejskim i zasilić je oczyszczoną wodą z górnego biegu rzeki. Stary, podziemny kanał należy pozostawić jako kanał awaryjny w razie większych wód burzowych oraz odbiornik kanalizacji deszczowej. Dzięki temu będzie można stworzyć bardzo ciekawe i dostępne dla przechodniów (płytko osadzone) koryto rzeki w całym parku, a potem można zaprosić do współpracy Manufakturę żeby kontynuowała to u siebie.
  2) pomysł upamiętnienia dawnej zabudowy jest dobry ale proponowane wykonanie niestety zbyt ofensywne wobec przestrzeni parku. 3 metrowe ściany może będą ciekawie wyglądać w nocy podświetlone ale w dzień już niekoniecznie - bardzo mocno zmienia krajobraz parku, który dotąd celowo był kształtowany jako ,,naturalny" czy wręcz ,,dziki" Stąd moja propozycja: Zamiast ścian zainstalujmy w trawnikach rozpylacze mgły i wyświetlajmy w tej mgle trójwymiarowe hologramy. To jest rzecz jak naj bardziej wykonalna technicznie (widziałem już takie pokazy kilka lat temu) a przy tym tańsza i nie zaburzająca krajobrazu parku. Do tego należy jeszcze dodać rzeczywistość rozszerzoną i będziemy mieli naprawdę ciekawą prezentację historyczną: ,,zaginione miasto", które ożywa nocą...

 • autor
  Marcin Wojtczak 2016-07-28 12:45:19

  PO przejęciu Planetarium przy ul. Pomorskiej 16 (na tyłach IV LO przez Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 1, planowane jest otwarcie w tym budynku świetlicy środowiskowej już od września tego roku. Briorąc to pod uwagę można by zastanawiać się na d zmiana lokalizacji świetlicy podwórkowej przy Pomorskiej 11, lub jej charakteru na placówkę terapeutyczną.

 • autor
  Łukasz Pancewicz 2016-07-26 12:53:55

  Dzień dobry, w nawiązaniu do dyskusji o propozycjach projektowych. Sugeruję aby w propozycjach przestrzeni publicznych (placu pomiędzy ulicami Jaracza i Włókniarzy oraz Kilińskiego i Rewolucji 1905) zwiększyć powierzchnie zielone, pozwalające na infiltrację wód opadowych i zwiększyć ilość miejsc dla mieszkańców (siedzisk, urządzeń zabawy dla dzieci). Przestrzenie te powinny mieć mnie formalny charakter, niż w proponowanym projekcie. Proszę jako anty-przykład potraktować to co stało się z Placem Dąbrowskiego po likwidacji skweru i zainstalowaniu fontanny. Proponuję także aby zastanowić się nad tym czy nie ograniczyć stosowania części z detali albo pomyśleć nad ich formą (np. kolumnad przy wejściu do parku przy ulicy Nowomiejskiej - "bramy" do Starego Miasta) aby miały mniej formalny i "pompatyczny" charakter. Park to przede wszystkim przestrzeń lokalna. Pomysł udokumentowania Zaginionego Kwartału jest dobry, choć warto pomyśleć (np. we współpracy z MMŁ) o bardziej trwałej instalacji niż światło i dźwięk, które mogą szybko się zestarzeć i siłą rzeczy w dobie rozwoju technologii VR i powszechnego dostępu do urządzeń mobilnych są już przestarzałe. Z poważaniem, Łukasz Pancewicz

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-26 20:09:38

   Panie Łukaszu, dziękujemy za komentarz i zgłoszone propozycje. Będziemy wdzięczni za rozwinięcie: 1. Czy jeszcze któryś z proponowanych elementów koncepcji Parku lub Rynku, wydaje się Panu swoją estetyką burzyć pożądany:przyjazny, "bliski" , "nieformalny"charakter opisywanych przestrzeni? 2. Co dokładnie ma Pan na myśli pisząc o starzeniu się technologii? Szybkie tracenie na świeżości, atrakcyjności i sile przyciągania, a może coś innego? (A jeśli jeszcze Pan nie wypełniał, to zachęcamy do ankiety, tam może Pan ocenić wybrane elementy projektów)

 • autor
  Andrzej Przybysz 2016-07-22 09:39:07

  Może dało by się w jakiejś części parku wygospodarować ogrodzone miejsce przeznaczone dla czworonogów. Przez Parki sąsiadujące z ulica Nowomiejską "przewala się" codziennie lekko licząc ze dwie setki psów. Wygrodzone miejsce załatwiło by sprawę biegających luzem i kolidujących z rowerzystami czy osobami, które po prostu nie mają chęci na niespodziewany kontakt z naszymi pupilami. Pisząc o ogrodzonym miejscu mam na myśli zwykły ogrodzony trawnik bez zbędnych sprzętów treningowych typu równoważnie czy inne "atrakcje" dla psów. Chodzi o miejsce gdzie swobodnie biegające psy nie narażały by swoich włąscicieli na mandaty a innych użytkowników parków na niechciane towarzystwo.

  • autor
   (autor) Egis Polska Inżynieria Sp. z o. o. 2016-07-23 14:12:23

   Panie Andrzeju,
   w ankiecie jest pytanie, o to czy na terenach objętych Projektem 1,4 powinny znaleźć się miejsca na zabawy z psami. Wypełniając ankietę, można więc tę ideę poprzeć.

   Propozycje z forum, oczywiście też są brane pod uwagę :-) Proszę nam jeszcze napisać:
   a) Czy ma Pan pomysł, gdzie w Parku (a może w innym miejscu na terenach objętych Projektem 1,4 ) takie miejsce powinno być zlokalizowane?
   b) Jakiej miałoby być wielkości?

 • autor
  Piotr M-ski 2016-07-21 10:15:07

  Reprezentuję środowisko graczy w petanque. W Łodzi i okolicach zarejestrowane są aż 4 kluby, w których zarejestrowano kilkadziesiąt licencjonowanych graczy. Kto odwiedza park staromiejski wie, że wrośliśmy już w jego krajobraz bo zwyczajowo spotykamy się tam na treningach (w sezonie marzec-listopad przy sprzyjającej pogodzie), turniejach lokalnych, a organizowane są nawet zawody ogólnopolskie. Będziemy grać pod pomnikiem Kamińskiego także i dziś. Nie chcemy przeszkadzać pieszym i innym użytkownikom parku więc przyjęliśmy koncepcję budowy specjalnych boisk bliżej restauracji Casablanca z dużą radością - zyskalibyśmy wreszcie swoje miejsce. Wnioskuję aby zbudowano 3-4 pełnowymiarowe boiska o żwirowej nawierzchni wraz z infrastrukturą towarzyszącą (mała architektura): ławki, liczniki punktów, kosze na śmieci, możliwość przyłączenia energii elektrycznej. Świetnie byłoby gdyby 1 lub 2 boiska były w strefie oświetlenia co umożliwiłoby grę po zmroku w okresie jesienno-wiosennym. Dobrym pomysłem byłoby także takie wykonanie alejek w pobliżu bulodromów, aby kilka razy w roku można było zorganizować większe zawody. Warunkiem jest wykonanie płaskich alejek o nawierzchni żwirowej, niezbyt krętych, o szerokości min. 3 m aby dodatkowo można było wyznaczyć kilkanaście boisk o wymiarach 12x3 m.

 • autor
  Kasia Łodzianka 2016-07-15 11:43:16

  1. Ławki, siedziska (choćby w formie murku) wokół fontanny na Rynku.
  2. Taki projekt fontanny by można było się w niej ochłodzić, zamoczyć ręce a nawet nogi, zamoczyć się całym - jak to robią dzieciaki przy fontannie na Pasażu Schillera, czy tych niby fontannach na Rynku Manufaktury

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka