W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

20-02-2012 - 03-12-2012

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE

Czy zgadzasz się z tym, by pobierać serce od pacjenta, u którego stwierdzono śmierć kliniczną ale u którego mózg jest jeszcze aktywny?

Głosowanie jest zamknięte.

This text is replaced by the chart.
Zdecydowanie tak 12(20.69%)
Raczej tak 12(20.69%)
Nie mam zdania 4(6.9%)
Raczej nie 10(17.24%)
Zdecydowanie nie 20(34.48%)

Przy użyciu tego narzędzia w konsultacji wzięło udział 58 osób.


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona

Przekazywanie organów po śmierci klinicznej

A A A

Wprowadzenie do konsultacji

Sonda badająca stosunek Polaków do tematu przekazywania organów

Sfera schyłku życia

Artykuł przegłosowała grupa To jest dla nas ważne.

W ostatnim czasie, dużą kontrowersję wywołała propozycja lekarzy brytyjskich, polegająca na podtrzymywaniu przy życiu pacjentów, u których stwierdzono śmierć kliniczną, po to by w przyszłości mogli stać się oni dawcami organów.

 

Chodzi o to, by pobierać serce od pacjenta, u którego stwierdzono śmierć na skutek zatrzymania akcji układu krążenia i układu oddechowego, ale u którego mózg jest jeszcze aktywny.

Największe kontrowersje budzi fakt, iż organy dawców byłyby za pomocą specjalnych metod respiracyjnych sztucznie podtrzymywane przy życiu, a potencjalnym dawcom podawanoby medykamenty, jednak nie w celach leczniczych, ale po to, by korzystali z nich inni.

Główny argument zwolenników tego rozwiązania, to fakt, że dawców jest po prostu za mało, a proponowane działania mają mieć charakter uprzedzający, dzięki czemu organy będą w znacznie lepszym stanie.

Warto podkreślić, że wysunięta propozycja prawdopodobnie nie byłaby realizowany w dużej skali, gdyż niewiele osób zgodziłoby się na takie rozwiązanie. Jednak dla wielu osób sam pomysł jest moralnie nie do zaakceptowania.

 

A co Państwo myślą na ten temat?

Czy przedstawiona przez lekarzy propozycja  budzi Państwa zastrzeżenia? Czy zgadzają się Państwo z słusznością takiego pomysłu?

 

Zapraszam do dyskusji !

 

 

 

 

Lista załączników jest pusta.

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Nauka i zdrowie


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

  • autor
    Zbigniew Matuszewski 2012-11-07 09:12:45

    Moim zdaniem nie jest to dobrze sformułowane pytanie w kwestii tematu przekazywania organów. Można być za przekazywaniem organów po śmierci biologicznej lub śmierci mózgu ale przeciw przekazywaniu po śmierci klinicznej (bo de facto czasem pacjenta w stanie śmierci klinicznej można reanimować - dlatego wykonuje się reanimacje).

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka