W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

20-02-2012 - 03-12-2012

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona
A A A

Przekazywanie organów po śmierci klinicznej

Wprowadzenie do konsultacji

Sonda badająca stosunek Polaków do tematu przekazywania organów

Sfera schyłku życia

Artykuł przegłosowała grupa To jest dla nas ważne.

W ostatnim czasie, dużą kontrowersję wywołała propozycja lekarzy brytyjskich, polegająca na podtrzymywaniu przy życiu pacjentów, u których stwierdzono śmierć kliniczną, po to by w przyszłości mogli stać się oni dawcami organów.

 

Chodzi o to, by pobierać serce od pacjenta, u którego stwierdzono śmierć na skutek zatrzymania akcji układu krążenia i układu oddechowego, ale u którego mózg jest jeszcze aktywny.

Największe kontrowersje budzi fakt, iż organy dawców byłyby za pomocą specjalnych metod respiracyjnych sztucznie podtrzymywane przy życiu, a potencjalnym dawcom podawanoby medykamenty, jednak nie w celach leczniczych, ale po to, by korzystali z nich inni.

Główny argument zwolenników tego rozwiązania, to fakt, że dawców jest po prostu za mało, a proponowane działania mają mieć charakter uprzedzający, dzięki czemu organy będą w znacznie lepszym stanie.

Warto podkreślić, że wysunięta propozycja prawdopodobnie nie byłaby realizowany w dużej skali, gdyż niewiele osób zgodziłoby się na takie rozwiązanie. Jednak dla wielu osób sam pomysł jest moralnie nie do zaakceptowania.

 

A co Państwo myślą na ten temat?

Czy przedstawiona przez lekarzy propozycja  budzi Państwa zastrzeżenia? Czy zgadzają się Państwo z słusznością takiego pomysłu?

 

Zapraszam do dyskusji !

 

 

 

 

Lista załączników jest pusta.

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Nauka i zdrowie


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie zadał pytania.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka