W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

18-12-2013 - 31-12-2013

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona
A A A

O karpiach...

Wprowadzenie do konsultacji

Ankieta badająca stosunek społeczeńśtwa do tradycji świątecznej związanej z karpiem.

Ryba też zwierzę

Zbliża się Wigilia, a więc także sezon, w którym rozstawiane są akwaria z żywymi karpiami. Warto pamiętać, że ryby są kręgowcami, zatem podlegają takiej samej ochronie jak inne zwierzęta. Warunki ochrony są określone w ustawie, a ich łamanie podlega pod kodeks karny.

Szczególne kontrowersje budzi niehumanitarne traktowanie ryb, m.in. transport w niewystarczającej ilości wody lub w foliowych workach.

Ostatnio określone zostały wytyczne osoby, która może uśmiercić świątecznego karpia. Musi to być osoba pełnoletnia, z minimum zawodowym wykształceniem, która odbyła odpowiednie szkolenie. Złamanie przepisów związanych z zabijaniem zwierząt grozi do 1 roku pozbawienia wolności.

Zabijanie karpia w domowym zaciszu jest więc przestępstwem. Trudno usprawiedliwić je tradycją, która swoje źródła ma w niewydolnym gospodarczo PRL-u, kiedy nie sposób było kupić śledzia.

Co sądzicie o przepisach dotyczących zabijania świątecznych karpi? Czy tradycja uzasadnia niehumanitarne traktowanie zwierząt?

Więcej o wieloletniej kampanii Klubu Gaja tutaj: http://www.jeszczezywykarp.pl/

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konsultacji!

 

 

Lista załączników jest pusta.

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Środowisko


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie zadał pytania.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka