W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

14-01-2013 - 28-02-2013

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona

Grosz do grosza

A A A

Wprowadzenie do konsultacji

Zapraszamy do konsultacji dotyczącej planów zatrzymania produkcji jednogroszówek oraz dwugroszówek.

Grosz do grosza

Narodowy Bank Polski poważnie myśli o wycofanie jedno- i dwugroszówek z obiegu. Przyczyną jest nieopłacalna produkcja – nieoficjalnie informacje o koszcie donosi, że wybicie jednej monety o nominale 1 grosz wymaga pięciu groszy.

To, że produkcja jednogroszówek jest nieopłacalna, wiadomo nie od dziś. Jednak na drodze do zlikwidowania drobnych monet stoi kilka przeszkód. Dotąd jedną z nich była ustawa o denominacji – przez 15 lat istniała możliwość wymiany 100 „starych” złotych na 1 grosz. Odrębną kwestię stanowi rynek – handlowcy uwielbiają nadawać cenom produktów końcówki 99 groszy. W momencie, gdy pozbędziemy się drobnych, koszt trzeba będzie zaokrąglić.

Nieopłacalna produkcja jednogroszówek to nie tylko polski problem. Z wybijania monet o najniższym nominale wycofała się już Szwecja, Dania czy Czechy. Mieszkańcy tych państw zachęcani są do płacenia kartami, w a przypadku gotówki cena jest zaokrąglana.

 

Jaka jest Wasza opinia? Zlikwidowanie jedno i dwugroszówek niesie ze sobą więcej korzyści czy strat? Zapraszamy do dyskusji.

Lista załączników jest pusta.

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Gospodarka


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie zadał pytania.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka