W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

04-01-2012 - 24-11-2012

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona
A A A

Czas pracy nauczycieli

Wprowadzenie do konsultacji

Sonda badająca opinię Polaków na temat czasu pracy nauczycieli w szkole.

Nakaz przebywania 8 godzin w szkole dla nauczycieli?!

Artykuł przegłosowała grupa Miłośnicy kraju.

Temat dotyczący czasu pracy nauczyciela wraca jak bumerang. W Polsce pomysł wydłużenia czasu pracy nauczyciela w szkole do 8 godzin dziennie po raz pierwszy wdrożyły w życie gminy: Ryglice w województwie małopolskim, Olesno, Lubsza, Łubniany w województwie opolskim już w 2004 roku. Teraz temat powrócił i niektóre samorządy planują nakazać nauczycielom pracować w szkołach 8 godzin dziennie.

Według Związku Nauczycieli Polski samorządy nie mogą kazać nauczycielom przebywania w szkołach po 8 godzin dziennie gdyż nie ma ku temu warunków. Fakt, że nauczyciel nie przebywa w szkole tyle czasu nie oznacza, że pracuje mniej niż przeciętny Polak. Organizacja zajęć dodatkowe, przygotowanie lekcji, sprawdzanie prac uczniów, wycieczki szkolne i wiele innych są bardzo czasochłonne.

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć określa Kodeks Pracy oraz ustawa Karta Nauczyciela. Zgodnie z tymi dokumentami czas pracy nauczyciela nie może przekraczać  40 godzin tygodniowo.  Jednak w Kodeksie ustalony jest również wymiar pensum, a zatem zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, który waha się od 18 do 30 godzin tygodniowo (w zależności od stanowiska).

Wielu może się spierać, że to niesprawiedliwe, że nauczyciele pracują mniej, a dodatkowo mają wakacje. Jednak trzeba pamiętać o tym, że w polskich szkołach nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do pracy merytorycznej nauczycieli. W niektórych krajach nauczyciele rzeczywiście spędzają 8 godzin w szkołach. Każdy z nich dysponuje własnym pokojem gdzie w spokoju może się skupić i przygotowywać lub sprawdzać zadania korzystając z niezbędnych pomocy tj.  fachowa literatura czy Internet. Póki co w polskich szkołach nie ma na to miejsca ani funduszy.

Czy nauczyciele rzeczywiście powinni spędzać 8 godzin w szkołach? Czy przyniosłoby to zamierzone efekty?

Zapraszam do dyskusji.

EM

 

Lista załączników jest pusta.

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Nauka i zdrowie


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie zadał pytania.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka