W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

17-10-2011 - 18-10-2012

Zasięg

PODLASKIE

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona
A A A

Co dalej z Puszczą Białowieską?

Wprowadzenie do konsultacji

Sonda badająca opinię społeczną na temat wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej.

Puszcza ginie...

Artykuł przegłosowała grupa Miłośnicy kraju.

Wbrew dotychczasowym zapewnieniom Ministra Środowiska ciągle zwiększa się wycinka wielowiekowych drzew w Puszczy Białowieskiej. Greenpeace, WWF, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot apeluje do Ministra Środowiska w otwartym liście żądając natychmiastowego zaprzestania wycinki na cennych terenach przyrodniczych Puszczy Białowieskiej.

20 stycznia 2011, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu dotyczącego zmian w ustawie o ochronie przyrody na temat tworzenia i zmiany granic parków narodowych. Podczas czytania projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne i  skierowano go do dalszych prac w komisjach. Na sali obecni byli także przedstawiciele Greenpeace.

Minister środowiska zapewniał, że w tym roku wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej zostaną przesunięte poza tereny najcenniejsze przyrodniczo i będą służyć wyłącznie potrzebom lokalnej społeczności. Lasy Państwowe przedstawiły mapę planowanych miejsc pozyskania drewna, które miały spełniać owe zasady i miały być dostosowane do potrzeb zachowania walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej. Jednak według przeprowadzonej przez ekologów weryfikację lokalizacji planowanych cięć, obietnice nie zostały spełnione. Z analiz ekologów wynika, że na terenach planowanych do wycinki w tym roku znajduje się minimum 40 obszarów (wydzieleń) uznanych za cenne, a aż 111 obszarów jest na liście potencjalnych konfliktów.

Tereny, o których toczy się walka to miejsca nie przekształcone przez człowieka, gdzie zachował się pierwotny charakter unikalnego lasu. Jeśli ulegną zniszczeniu, dalsza ochrona Puszczy przestanie być możliwa.

Wygląda na to, że na tymczasowe potrzeby gospodarcze zaspokajamy kosztem ponadczasowego dziedzictwa przyrodniczego.

EM

Lista załączników jest pusta.

Tagi: Green Peace Puszcza Białowieska lasy państwowe wycinka lasów

Kategoria: Środowisko


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie zadał pytania.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka