W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

DANE KONSULTACJI

Autor
Termin

10-10-2011 - 11-10-2012

Zasięg

Polska

Rodzaj

Nieoficjalna

OCEŃ KONSULTACJĘ

PODSUMOWANIE


ZAŁĄCZNIKI

Lista załączników jest pusta.

UDOSTĘPNIJ

KONSULTACJA

Konsuklatcja zakończona
A A A

Bezpieczne elektrownie atomowe w Polsce – czy to możliwe?

Wprowadzenie do konsultacji

Sonda badająca opinię publiczna na temat budowy elektrowni atomowych w Polsce.

Bezpieczne elektrownie atomowe w Polsce – czy to możliwe?

Artykuł przegłosowała grupa Miłośnicy kraju.

Ostatnie wydarzenia w Japonii związane z trzęsieniem ziemi i awarią elektrowni atomowej wzbudziły ogólny niepokój i lęk. Jak będzie wyglądać przyszłość elektrowni atomowych? - to pytanie zadaje sobie teraz cały świat.

W USA pojawiły się głosy, że powinno się ograniczyć budowę elektrowni atomowych przynajmniej do czasu wyjaśnienia technicznych przyczyn wybuchu elektrowni w Japonii. Oczywiście całkowite zaprzestanie wykorzystania energii jądrowej w USA jest niemożliwe.

Podobne nastroje panują na Białorusi. Pojawiły się nawet apele do rządu, w których autorzy nawołują do rezygnacji z planów budowy w kraju elektrowni atomowych. Takie postulaty argumentują dużym ryzykiem wystąpienia katastrofy, czego przykładem jest sytuacja w Japonii oraz dramatyczne doświadczenia z Czarnobyla.

Debata na temat bezpieczeństwa elektrowni atomowych trwa również w Niemczech, Czechach, Francji i wielu innych krajach.

W Polsce potrzeby w zakresie energetyki ciągle rosną i niezależnie od tego, jak będą rozwijać się inne potencjalne źródła energii, według rzecznika rządu Pawła Grasia konieczny jest program energii atomowej. Jeśli nie pojawią się żadne przeszkody, zgodnie z planem rządu, pierwsze elektrownie jądrowe w Polsce zostaną uruchomione w 2020 roku. Najważniejszym kryterium przy wyborze technologii wykorzystanej do budowy elektrowni atomowych w Polsce będzie bezpieczeństwo – zapewniał rzecznik rządu Paweł Graś.

Polska pod względem sejsmicznym położona jest raczej na spokojnym obszarze, ale nie można definitywnie wykluczyć wystąpienia trzęsień ziemi. Czescy eksperci zapewniają, że najlepsze technologie wykorzystywane przy budowie elektrowni jądrowych uodparniają je również na wstrząsy. Jednak czy w dziedzinie zaawansowanych technologii prowodyrem nie jest właśnie Japonia? Jeśli tam standardy bezpieczeństwa nie mogły zapobiec nuklearnej katastrofie, to czy w krajach takich jak Polska czy Czechy będzie to możliwe?

EM

Lista załączników jest pusta.

Tagi: elektrownie atomowe energia jądrowa wybuch elektrowni

Kategoria: Infrastruktura i transport


Dodaj swoje pytanie, propozycję lub komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Nikt jeszcze nie zadał pytania.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka