W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

AUTOR

UDOSTĘPNIJ

GRUPA

partia zielonych rp

To jest dla nas ważne

Grupa dla osób zainteresowanymi bieżącymi sprawami, którzy chętnie wypowiedzą się na ważne tematy.

ARTYKUŁ

Zbiorowa odpowiedzialność

Opublikowano: 2011-05-18 11:34:10
Kategoria: Gospodarka
Autor(redaktor): Cyfrowa Demokracja

Prezydent Poznania – Ryszard Grobelny – po raz pierwszy chętnie zaangażował społeczeństwo i ogłosił sondaż deliberatywny na temat przyszłorocznego budżetu miasta. W badaniu weźmie udział 140 losowo wybranych mieszkańców, którzy odpowiedzą na pytanie: Gdzie można szukać oszczędności i jakie koszty mogą ulec cięciom. Poznań jest obecnie mocno zadłużony, brakuje środków na inwestycje, a kredyty i pożyczki czekają na spłacenie.

Bez wątpienia dopuszczenie społeczeństwa do podejmowania decyzji to przełom w Poznaniu.  Dotychczas Ryszard Grobelny był przeciwnikiem partycypacji społecznej i wszelkie ważne decyzje dotyczące nowych inwestycji i przedsięwzięć podejmował sam. Kiedy były pieniądze opinia mieszkańców nie była istotna. Dopiero kiedy pojawiły się problemy, prezydent angażuje społeczeństwo. W razie trudności bądź błedu odpowiedzialność zostanie tym sposobem rozproszona. Czy taka strategia postępowania nie jest odrobine cyniczna?

Partycypacja społeczna i konsultacje społeczne w wielu krajach są kluczowym elementem procesu podejmowania decyzji. Przecież miasto czy gmina to przestrzeń, którą tworzą ludzie. Żyją w niej, mieszkają, pracują. To właśnie oni wiedzą co jest dla nich najważniejsze i najlepsze. Czy nie warto zapytać ich o opinię w istotnych kwestiach? Często wyniki i wnioski z konsultacji społecznych mówią dużo więcej niż opinie ekspertów czy rzekoma wiedza i doświadczenie władz.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo na: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,9609658,Sondaz_jest_dobry__Daja_palec__bierzmy_reke.html

Zapraszam do dyskusji.

EM

 

 

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Gospodarka


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka