W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

ARTYKUŁ

Zbiorowa odpowiedzialność

Opublikowano: 2011-05-18 11:34:10
Kategoria: Gospodarka
Autor(redaktor): Cyfrowa Demokracja

Prezydent Poznania – Ryszard Grobelny – po raz pierwszy chętnie zaangażował społeczeństwo i ogłosił sondaż deliberatywny na temat przyszłorocznego budżetu miasta. W badaniu weźmie udział 140 losowo wybranych mieszkańców, którzy odpowiedzą na pytanie: Gdzie można szukać oszczędności i jakie koszty mogą ulec cięciom. Poznań jest obecnie mocno zadłużony, brakuje środków na inwestycje, a kredyty i pożyczki czekają na spłacenie.

Bez wątpienia dopuszczenie społeczeństwa do podejmowania decyzji to przełom w Poznaniu.  Dotychczas Ryszard Grobelny był przeciwnikiem partycypacji społecznej i wszelkie ważne decyzje dotyczące nowych inwestycji i przedsięwzięć podejmował sam. Kiedy były pieniądze opinia mieszkańców nie była istotna. Dopiero kiedy pojawiły się problemy, prezydent angażuje społeczeństwo. W razie trudności bądź błedu odpowiedzialność zostanie tym sposobem rozproszona. Czy taka strategia postępowania nie jest odrobine cyniczna?

Partycypacja społeczna i konsultacje społeczne w wielu krajach są kluczowym elementem procesu podejmowania decyzji. Przecież miasto czy gmina to przestrzeń, którą tworzą ludzie. Żyją w niej, mieszkają, pracują. To właśnie oni wiedzą co jest dla nich najważniejsze i najlepsze. Czy nie warto zapytać ich o opinię w istotnych kwestiach? Często wyniki i wnioski z konsultacji społecznych mówią dużo więcej niż opinie ekspertów czy rzekoma wiedza i doświadczenie władz.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo na: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,9609658,Sondaz_jest_dobry__Daja_palec__bierzmy_reke.html

Zapraszam do dyskusji.

EM

 

 

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Gospodarka


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka