W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

ARTYKUŁ

Ustawa prezydencka wprowadzi
porządek czy chaos?

Opublikowano: 2011-09-26 14:21:57
Kategoria: Społeczeństwo
Autor: Cyfrowa Demokracja

Niedawno pojawił się projekt nowej ustawy prezydenckiej dotyczącej wzmocnienia udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym. Zgodnie z nim społeczeństwo ma mieć duży wpływ na podejmowane decyzje. Zakres spraw, w których będzie się liczyć głos obywatela diametralnie się poszerzy.

Wg Dziekońskiego, „celem ustawy jest umożliwienie mieszkańcom szerszego wpływania na funkcjonowanie lokalnych samorządów, budowania partnerskich relacji, działania na "tak", a nie negacji.” Służyć temu mają m.in.: wysłuchanie obywatelskie, a także przysługujące obywatelom prawo zgłaszania interpelacji i propozycji uchwał.

Drugi bardzo ważny obszar regulowany ustawą, to współpraca pomiędzy instytucjami samorządu terytorialnego, nie tylko w poziomie - gmin z gminami, powiatów z powiatami, ale też to, co jest nazywane wielopoziomowym zarządzaniem. Jest to bardzo ważne, gdyż takie zintegrowane podejście będzie obowiązkiem w odniesieniu do nowej perspektywy finansowej UE 2014-2020.

Trzeci obszar to efektywniejsze zarządzanie, relacje pomiędzy wójtem, burmistrzem i prezydentem a radą, to także m.in. kwestie absolutorium, jednoosobowego zarządu powiatu, imiennego głosowania radnych"
Propozycja prezydenta zakłada m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej.

Proponowany projekt zakłada także możliwość tworzenia Funduszu Inicjatyw Lokalnych, który miałby finansować przedsięwzięcia gminy lub powiatu realizowane przez instytucje społeczeństwa obywatelskiego.

Wygląda na to, że nasz kraj staje coraz bardziej demokratyczny. Jednak czy nowe propozycje i umożliwienie obywatelom podejmowania niemalże wszystkich decyzji nie wprowadzi chaosu i nie wydłuży czasu realizacji planowanych przedsięwzięć czy reform?

Co państwo myślą na ten temat?

Zapraszam do dyskusji

EM

 

Tagi: konsultacje społeczne społeczeństwo obywatelskie ustawa prezydencka

Kategoria: Społeczeństwo


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka