W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

ARTYKUŁ

Rozwój Szlaku Jana III
Sobieskiego

Opublikowano: 2012-11-13 11:57:04
Kategoria: Gospodarka
Autor(redaktor): Cyfrowa Demokracja

W ramach projektu pn. „Szlak Jana III Sobieskiego parasolowym produktem rozwoju regionalnego Polski Wschodniej”, współfinansowanego przez Program Operacyjny „Rozwój Polski Wschodniej” powstaje dokument pt. „Strategia Rozwoju Szlaku JIIIS w województwie lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim w oparciu o punkty węzłowe”.

Przedsięwzięcie jest o tyle niezwykłe, że uczestniczy w nim sześć gmin leżących na terenie trzech różnych województw: lubelskim (Gmina Spiczyn i Gmina Wólka), podkarpackim (Gmina Cieszanów i Gmina Horyniec Zdrój) oraz świętokrzyskim (Gmina Chęciny i Gmina Zagnańsk).

Analiza danych historycznych wskazuje na liczne powiązania Jana III Sobieskiego z wymienionym obszarem. Stąd wywodził się jego ród, sam władca w młodości przyjeżdżał tu wielokrotnie, tu przez wiele lat spotykał się z miłością swojego życia – królową Marysieńką. Stąd też pisał do niej miłosne listy, o czym świadczą podpisy pod listami i tu też prawdopodobnie odbył się ich potajemny ślub.

Wyznaczony wstępnie zakres geograficzny Szlaku Jana III Sobieskiego sięga od Oleska na Ukrainie, gdzie król się urodził, aż do Wiednia, gdzie w roku 1683 wsławił się wiedeńską historycznym zwycięstwem pokonując wojska tureckie pod wodzą Kara Mustaffy.

Obecnie trwają prace nad wspomnianą wyżej „Strategią Rozwoju Szlaku JIIIS …”. Jej najważniejszymi celem jest podniesienie jakości życia oraz rozwój społeczny i gospodarczy (w szczególności poprzez rozwój turystyki). Ważny jest również wymiar edukacyjny.  

Aby „Strategia…” wykonana była w sposób rzetelny, ambitny, a jednocześnie realny w realizacji, potrzebujemy Państwa opinii na temat mocnych i słabych stron, a także szans i zagrożeń regionu wynikających z budowy i rozwoju Szlaku Jana III Sobieskiego.

Bardzo prosimy o wypełnienie ankiety, która pomoże uczynić dokument solidną podstawą do dalszych działań.

Prośbę kierujemy do mieszkańców, przedsiębiorców związanych z turystyką oraz infrastrukturą okołoturystyczną, lokalnych grup działania, organizacji pozarządowych (fundacje, stowarzyszenia) zainteresowanych projektem, przedstawicieli Instytucji Otoczenia Biznesu, klastrów, organizacji turystycznych i okołoturystycznych oraz przedstawicieli instytucji naukowych.

Z góry dziękujemy za Państwa zaangażowanie.

Zespół ekspercki

realizujący „Strategię Rozwoju Szlaku JIIIS…”

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Gospodarka


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka