W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

AUTOR

UDOSTĘPNIJ

GRUPA

partia zielonych rp

Młodzi w działaniu

Grupa przeznaczona jest głównie dla osób młodych, którzy interesują się bieżącymi sprawami i aktywnie działają w różnych dziedzinach.

ARTYKUŁ

Koniec FSO początkiem
nowości?

Opublikowano: 2011-03-23 11:42:47
Kategoria: Gospodarka
Autor(redaktor): Cyfrowa Demokracja


Już od wielu lat na całym świecie obserwuje się deindustralizację. Jest to proces, w którym następuje zanik tradycyjnych gałęzi przemysłu (zwłaszcza ciężkiego),a w jego miejsce zwiększa się znaczenie sektora usług. Dotyczy to również polskich miast. Kilkanaście lata temu podstawą rozwoju Warszawy stały się usługi, a dotychczasowa dominująca rola przemysłu straciła mocno na znaczeniu.

W stolicy od kilku lat można zaobserwować zmianę funkcji wykorzystania dawnych obszarów przemysłowych na nowe osiedla mieszkaniowe (np. na miejscu dawnej fabyrki ViS przy ul. Kasprzaka), galerie handlowe ( np. Galeria Mokotów na miejscu zakładów Unitra-CEMI na Służewcu), biurowce ( np. w miejscu fabryki żarówek im. Róży Luksemburg przy ul. Przyokopowej).
Najczęstszą przyczyną likwidacji fabryk jest niegospodarne wykorzystanie terenów (większość fabryk zajmuję dużo większa powierzchnię niż w rzeczywistości potrzebuje). Okazuję się, że opłaty za użytkowanie gruntów są tak wysokie, iż bardziej opłacalne staje się importowanie towarów z zagranicy.
Według informacji podanych przez Stołeczną Gazetę do końca lutego b.r. zakłady FSO zwolnią 1 200 osób, a do czerwca – kolejne 450. Na wszelki wypadek w fabryce pozostanie zatrudnionych około 100 pracowników.
Fabryka FSO rozciąga się na obszarze 110 hektarów, a na jej działalność operacyjną wystarczyłaby połowa tego terenu. Właśnie trwają analizy, na których podstawie zostanie podjęte decyzje, które grunty zostaną sprzedane, a które wydzierżawione. Należałoby więc zastanowić się nad przywróceniem tego obszaru dla miasta by mogło czerpać z niego korzyści i służyć mieszkańcom.
W studium zagospodarowania Warszawy tereny FSO mają przeznaczenie przemysłowe. W związku z tym władze powinny przyjąć nowy plan zagospodarowania, który uwzględni zmiany przeznaczenia tego obszaru. Umożliwi to kontrolę procesu jego przekształcenia.
Miasto to żywy, stale przeobrażający się twór. Wymaga to dostosowania sposobów jego zagospodarowania oraz związanej z tym dokumentacji.
Likwidacja Fabryki FSO udostępnia nowe obszary do zagospodarowania. Rodzi się zatem pytanie: w jaki sposób to zrobić?
Dr Mirosław Grochowski – specjalista ds. rozwoju miast, rozwoju regionalnego i lokalnego oraz kwestii związanych z problematyką reform administracji publicznej w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – uważa, że to dobre miejsce na ważne dla miasta funkcje. Sugeruje utworzenie ponaddzielnicowego centrum handlowo-usługowo-biurowego z „prawdziwego zdarzenia” lub parku technologicznego. Według dr Grochowskiego ta przestrzeń daje wiele możliwości i stanowi szansę dla miasta.
Są jednak przeciwnicy tej idei. Głównym argumentem przeciw jest odebranie pracy setkom ludzi, którzy w wielu przypadkach pracują tam „od zawsze”. Sceptyczny jest również pan Jakub Waclawek, prezes oddziału SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich), który otwarcie mówi, że nie zmieniałby przemysłowego przeznaczenia terenów na Żeraniu.
A co państwo myślą na ten temat? Czy Żerań powinien mieć zmienioną funkcję? A jeśli tak to na jaką?
Więcej na ten temat: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,9156979,Koniec_FSO__Co_sie_stanie_z_gruntami_na_Zeraniu_.html
EM

Tagi: Warszawa nowe funkcje terenów restrukturyzacja Żereń FSO

Kategoria: Gospodarka


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka