W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

AUTOR

UDOSTĘPNIJ

GRUPA

partia zielonych rp

To jest dla nas ważne

Grupa dla osób zainteresowanymi bieżącymi sprawami, którzy chętnie wypowiedzą się na ważne tematy.

ARTYKUŁ

Odpłatne - honorowe
krwiodawstwo

Opublikowano: 2012-04-02 14:40:36
Kategoria: Nauka i zdrowie
Autor(redaktor): Cyfrowa Demokracja

W ostatnim czasie dużą kontrowersję wzbudził nowy zapis w kwestionariuszach wypełnianych przez honorowych dawców krwi. Od lutego 2012 roku, każdy kto będzie chciał honorowo oddać krew, będzie musiał wyrazić zgodę na odpłatne przekazanie krwi koncernom farmaceutycznym, które będą ją wykorzystywać do badań przy produkcji nowego leku.

Dyrektor działu krwiodawców RCKIK w Warszawie uspakaja, że na cele farmaceutyczne będą przeznaczane jedynie nadwyżki pobranej krwi, a właściwie osocze – którego nie można sprzedać szpitalom. Taka argumentacja  jednak jeszcze bardziej bulwersuje tych krwiodawców, którzy byli przekonani, że w szpitalach krwi brakuje, a o żadnych nadwyżkach nie może być mowy.

Osoby, które od lat honorowo oddawały krew są oburzone tym faktem i czują, że ich dobra wola będzie produktem sprzedaży na komercyjnym rynku. Bo jeśli w Polsce sprzedaż krwi i organów jest zabroniona, to czemu instytucja pośrednicząca może stać się kupcem? Krwiodawcy tłumaczą też, że sprzedaliby krew bezpośrednio firmom farmaceutycznym, gdyby rzeczywiście tego chcieli.

Z drugiej strony, czy krwiodawcy rzeczywiście powinni tak ostro reagować na wprowadzoną zmianę, skoro produkcja leków ma na celu ratowanie ludzkiego życia? Czy nie jest to taki sam akt dobrej woli, wyrażony jedynie w innej formie?

 

Jakie jest Państwa zdanie na ten temat?

Czy krew oddawana honorowo, powinna być sprzedawana komercyjnie?

Zapraszam do dyskusji!

 

 

 

 

Tagi: honorowe krwiodawstwo

Kategoria: Nauka i zdrowie


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka