W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

ARTYKUŁ

Góry Atrakcji – rozwój
Partnerstwa Subregionu
Podhalańskiego

Opublikowano: 2012-11-28 16:34:52
Kategoria: Gospodarka
Autor(redaktor): Cyfrowa Demokracja

Partnerstwo Subregionu Podhalańskiego pracuje właśnie nad Strategią Planowania i Zarządzania Zmianą Gospodarczą dla Partnerstwa Subregiony Podhalańskiego „Góry Atrakcji”.

Aby dokument odpowiadał na rzeczywiste potrzeby mieszkańców i gości Subregionu, potrzebna jest Państwa opinia.

Partnerstwo Subregionu Podhalańskiego dąży do wykreowania parasolowej marki turystycznej Góry atrakcji w oparciu o bogate, naturalne zasoby regionu Pienin, Spisza, Podhala i Orawy oraz tworzone na ich bazie produkty turystyczne.

Strategia budowa jest w oparciu o 3 grupy produktów regionalnych: Torfowiska Orawsko-Nowotarskie; Magia Ziół, Festina Lente – Festiwal Wolnego Życia.

Liderem grupy pracującej nad Torfowiskami Orawsko – Nowotarskimi jest gmina Czarny Dunajec. W pracach aktywnie uczestniczą także gminy Jabłonka, Nowy Targ i Lipnica Wielka, a także przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe i instytucje zajmujące się ochroną przyrody. Wszystkie produkty turystyczne koncentrują się na torfowiskach – zarówno te o charakterze przyrodniczym, jak i edukacyjnym, turystyki aktywnej, czy związanej z dziedzictwem. Planowane inwestycje w związku z Torfowiskami to budowa nowych ścieżek rowerowych, wytyczanie, budowa i modernizacja szlaków pieszo-rowerowych, powstanie ścieżek edukacyjnych, chronienie przyrody. Ważnym planem jest także powstanie Centrum Torfu, składającego z Muzeum Torfu, odkrywek pokazujących budowę torfowiska, sezonowego zakładu kąpieli borowinowych oraz umożliwiającej przejażdżki kolejką wąskotorową (transportującą niegdyś torf).

Produkty turystyczne skupione w grupie Magia Ziół opierają się na biologii, historii, zastosowaniach (w tym zwłaszcza kulinarnych i zdrowotnych) rozmaitych roślin. W ofercie turystycznej zioła są także pretekstem do pokazania starych zwyczajów i receptur czy ginących zawodów i umiejętności. Na bazie tych produktów tworzona jest zarówno kilkudniowa oferta pobytowa, jak również oferta atrakcyjnego spędzenia kilku godzin (warsztaty zielarskie, degustacje, pokazy, wycieczki przyrodniczych w Pieniny).

W ramach całego przedsięwzięcia Festina Lente – Festiwal Wolnego Życia, rozciągniętego w czasie corocznego wydarzenia na terenie gmin uzdrowiskowych organizowane są liczne imprezy, prezentacje, pokazy, spektakle, koncerty, tworzące ofertę zagospodarowania czasu wolnego w kurortach i stanowiące pretekst dla promowania jej w mediach. Festiwal ma na celu pokazanie alternatywy dla wielkomiejskiego stylu życia, prezentację idei slow food oraz ruchu CittaSlow („wolnych miast”). Festiwal ma być rozciągniętym w czasie (nawet do 3 miesięcy) i przestrzeni (obszar trzech gmin –Rabka-Zdrój, Szczawnica, Muszyna) zestawem zaplanowanych i skoordynowanych ze sobą wydarzeń z czterech obszarów tematycznych (zdrowie, piękno, kultura i kulinaria).

Aby dokument strategii przyniósł rzeczywistą, pozytywną zmianę w regionie, potrzebna jest Państwa opinia, dlatego zapraszamy do zapoznania się ze skróconą strategią (która stanowi załącznik do niniejszego artykułu), a następnie prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety.

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Gospodarka


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka