W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza zgodę na dalsze używanie tych plików. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności.

Zamknij

UDOSTĘPNIJ

GRUPA

partia zielonych rp

To jest dla nas ważne

Grupa dla osób zainteresowanymi bieżącymi sprawami, którzy chętnie wypowiedzą się na ważne tematy.

ARTYKUŁ

Biednym pozostanie tylko
umierać…

Opublikowano: 2011-05-04 13:29:49
Kategoria: Nauka i zdrowie
Autor: Cyfrowa Demokracja

Nowy projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia proponuje nowe ceny leków refundowanych oraz jednakowe marże w aptekach w całej Polsce. Ich stawki maja być ustalane odgórnie przez państwo.

Według licznych ekspertów, m.in. prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Michała Kuleszy oraz Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów takie zapisy są sprzeczne z konstytucją, ponadto mogą doprowadzić do wzrostu cen leków.

Planowana kwota przeznaczona na leki refundowane ma wynosić 17% budżetu narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostałą część musi zapłacić pacjent. A co jeśli go nie stać?

Zgodnie z nowa ustawą każda firma farmaceutyczna, której leki są dotowane przez NFZ, będzie musiała odprowadzać 3% zysków, osiąganych z tego tytułu, na konto Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Niestety 3% nie jest jednakowo znaczące dla wszystkich. Wielkie firmy farmaceutyczne z zachodu nie odczują utraty 3%, a dla właściciela malej osiedlowej apteki 3% to dość znacząca kwota.

W efekcie tańsze, polskie produkty zniknął z rynku przegrywając w konkurencji z lekami zagranicznymi. To może doprowadzić do zmniejszenia dostępności do leków dla mniej zamożnych pacjentów.

Nowy projekt ustawy spotkał się z licznymi protestami i ostrą krytyką.

Na Zjeździe Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zarekomendowano lekarzom, by - jeśli ustawa zostanie przyjęta - nie podpisywali umów z NFZ na wypisywanie recept refundowanych.

Więcej na ten temat: http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/kraj/1138864-dzis-senat-zdecyduje-ile-zaplacimy-za-leki.html

Zapraszam do dyskusji!

EM

 

Tagi: Nie przypisano do artykułu żadnych tagów

Kategoria: Nauka i zdrowie


Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby dodać swoją opinię. Jeśli nie masz konta, zarejestruj się.

Liczba komentarzy: 0 Pozytywnych: 0 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0

Nikt jeszcze nie dodał komentarza.
Bądź pierwszy, nie pozwól przejść temu tematowi bez echa !

Podziel się z nami Swoją opinią.


ResPublic

Platforma współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka