Eksperci ResPublic zakończyli realizację badania Foresight dla Płocka, prowadzonego w ramach prac nad Strategią Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka do 2030 roku.
Czym jest foresight?
Społeczność, która chce zaprojektować kierunki długookresowego rozwoju swojego miasta, np. w perspektywie 30 lat, musi zmierzyć się z niepewnością przyszłych wydarzeń i potencjalnych nowych czynników wpływających na życie mieszkańców i rozwój miasta. Aby móc zarządzać procesem planowania i przygotowywania się na nowe zjawiska oraz zmiany w otoczeniu i w mieście, przydatne są narzędzia w rodzaju badania foresight. Foresight możemy zdefiniować, jako proces zbierania opinii, dyskusji, prognozowania, wypracowywania wizji i szukania najlepszych wspólnych rozwiązań, aby wpływać na kształtowanie przyszłości miasta. Jest to proces badawczy, ale i forma dialogu społecznego, który ma na celu budowanie takiej wersji przyszłych zdarzeń, która jest zgodna z potrzebami danej wspólnoty ludzi.
W Płocku władze miasta zdecydowały się na włączenie metodyki foresight do prac nad strategią rozwoju miasta. Foresight dla Płocka, jako przedsięwzięcie o wymiarze partycypacyjnym, miał na celu pobudzanie współpracy przedstawicieli różnych instytucji i grup mieszkańców, pozyskanie wartościowej wiedzy i opinii lokalnych ekspertów oraz wspólny namysł i debatę nad różnymi scenariuszami przyszłości miasta.
Jak wyglądał Foresight dla Płocka?
Foresight dla Płocka był realizowany od 1 sierpnia 2017 do 22 grudnia 2017. Proces rozpoczął się od rekrutacji członków paneli eksperckich, których zadaniem było wypracowanie tez do badania Delphi, następnie przeprowadzono badanie Delphi, a na koniec eksperci ResPublic opracowali trzy możliwe scenariusze przyszłego rozwoju Płocka.
Badanie Delphi w Płocku objęło 3 grupy wybrane spośród mieszkańców Płocka, które zapytano o opinię na temat poszczególnych tez dotyczących przyszłości Płocka. Do poszczególnych grup zaproszono mieszkańców, specjalistów i praktyków sfery społecznej i gospodarczej, przedstawicieli biznesu, nauki, reprezentantów różnych środowisk, zrzeszeń i organizacji, mediów oraz przedstawicieli władz miasta. Tezy zostały sformułowane przez panele eksperckie, złożone ze specjalistów z różnych dziedzin w sferach: społecznej, gospodarczej oraz infrastruktury i środowiska. W ramach badania Delphi przeprowadzono dwie rundy ankiety online na platformie internetowej Cyfrowy Manager.
Celem badania było uzyskanie od każdego eksperta/respondenta niezależnej opinii na temat poszczególnych tez dotyczących konkretnych zjawisk w dalszej przyszłości miasta (pierwsza runda badania), a następnie zapoznanie każdego z ekspertów z opiniami pozostałych uczestników badania poprzez przekazanie anonimowego zestawienia wyników pierwszej rundy. Po analizie średnich wyników z pierwszej rundy badania każdy ekspert ponownie wypełnił przygotowany kwestionariusz, co dało możliwość zmiany opinii lub jej utrzymania. Ten cykl był dwukrotnie powtórzony.
Na podstawie wyników badania Delphi stworzone zostały 3 scenariusze rozwoju Płocka: optymistyczny, pośredni i pesymistyczny.
Dzięki scenariuszom, w których określone są najważniejsze możliwe ścieżki rozwoju wydarzeń, władze miasta mogą dostosować swoje działania, tak aby zrealizować najważniejsze dla mieszkańców cele w zmieniającym się otoczeniu.
Opracowany w ramach badania Foresight dla Płocka pozytywny scenariusz stanowił podstawę do przygotowania dokumentu „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta Płocka do 2030 roku”.
Liczba komentarzy: 1 Pozytywnych: 1 Negatywnych: 0 Neutralnych: 0
Oby jak najwięcej badań typu foresight z szerokim udziałem mieszkańców w polskich miastach!